Únor 2007

Rally Mexiko 2007

26. února 2007 v 18:00 | Webmaster |  Mistrovství světa
Tak je tu další ze závod MS, který se jede 9. - 11. března v Mexiku. Jako vždy zde najdete nějaké ty základní informace.

"Letos to bude o hodně těžší," říká Loeb

21. února 2007 v 15:08 | správce 2 |  Mistrovství světa
Sébastien Loeb řekl, že letos bude mnohem více adeptů na titul, než tomu bylo v předešlých dvou letech. V roce 2005 vlastně neměl soupeře žádného a vloni to byl pouze Marcus Grönholm.
Letos to ale vypadá tak, že se do bojů o titul zapojí kromě Loeba a Grönholma, také Mikko Hirvonen a od Mexika možná i Petter Solberg,jenž pojede v nové Impreze WRC 2007.
"Letos to nebude tak jasné, jako vloni," řekl na úvod francouzský pilot. "Jelikož Mikko jel na sněhu velmi dobře, dá se předpokládat, že na šotolině nijak nezvolní. Myslím, že také on je velkým konkurentem v boji o letošní titul. To je ale dobře, protože tím se stane šampionát zase o něco zajímavější."
A jaké šance si dává s novým vozem před Mexickou rally Sébastien Loeb? "Je to ještě nový vůz, který je potřeba doladit. Na sněhu jste mohli vidět, že nějaké nedokonalosti tam ještě jsou."
"Je potřeba vychytat dětské nemoci a pak to bude bezchybné. Čekají nás v příštím týdnu testy na šotolině, takže na tom zapracuji. V Mexiku to jistě bude boj s oběma vozy Ford Focus WRC 06, které jsou na šotolině velmi silné," pokračoval Loeb.
Podle předpovědí se od Daniho toho ještě moc čekat nemůže, protože má zatím málo zkušeností se šotolinou ve voze WRC, ale i tak Sébastien řekl, že se pokusí získat maximum bodů pro tým a dohonit Ford. "Nesmí nám moc odskočit, protože pak se již ztráta bude dohánět jen velmi těžko," dodal na závěr Francouz.

Citroën chce rychle zapomenout...

19. února 2007 v 19:57 | správce 2 |  Mistrovství světa
Jezdci týmu Citroën WRT v Norsku zklamali. Sébastien Loeb totiž dojel s mnohaminutovou ztrátou až na 14. pozici a Dani proťal cílovou pásku dokonce až jako pětadvacátý.
Takový výsledek nenadchl nejen samotné piloty, ale ani ředitele týmu Citroën Guye Fréquelina. "Už před startem jsem věděl, že nás nečeká jednoduchá rally. V minulosti se nám na sněhu příliš nedařilo. Výjimkou snad bylo jen vítězství Sébastiena Loeba ve Švédsku v roce 2005."
"První den to bylo ještě dobré. Druhá etapa ale byla pro náš tým pohromou. Na RZ 9 udělal Dani chybu a Sébastien stejně tak ztratil spoustu času. Sébastien se poté snažil ztrátu dohonit, ale udělal další chybu. To se ale v rally stává. Nebyl to ale zase až tak špatný víkend. Samozřejmě, že jsme čekali zisk více bodů, ale zase se ukázalo, že C4 WRC je velmi rychlý stroj, což je pro nás podstatné. Jediný problém, který nás zatím potkal, byly potíže s hydraulikou ve Švédsku," doplnil Fréquelin.
Sébastien Loeb k průběhu řekl: "Byl to pro mě náročný víkend. Hodně jsem se toho naučil o autě na sněhovém povrchu. Těším se také na přechod na šotolinu. Musíme ještě zapracovat na podvozku a nastavení diferenciálů a pokusit se eliminovat náskok Fordu po třech soutěžích. Příležitost k tomu budeme mít již na začátku března, kdy se startuje v Mexiku."
Zklamaný byl v cíli také Dani Sordó, jemuž se nevedlo ani ve Švédsku a ani v Norsku: "Na sněhu je prostě potřeba mít hodně zkušeností, abyste se mohli prát o vítězství. Stále ještě nemám zvládnutou dokonale techniku jízdy na tomto povrchu. Dávám si velký pozor a brzdím dříve. Jsem rád, že se sněhovými soutěžemi je pro letošek konec. Těším se na Mexickou rally a doufám, že tam dopadneme mnohem lépe."

Petter Solberg je se čtvrtým místem spokojený

19. února 2007 v 19:53 | správce 2 |  Mistrovství světa
Petter Solberg dojel na premiérové Norské rally na slušné čtvrté pozici a v cíli řekl, že je s výsledkem spokojený. Petter se dlouhou dobu snažil prát o třetí příčku se svým bratrem Henningem, jenž jel na Focusu WRC 06, ale nakonec se před ním musel sklonit.
Týmový dvojka Chris Atkinson dokončil Norskou rally mimo bodovaná místa jako devatenáctý. Soutěž dojížděl především proto, aby získal další cenné zkušenosti na sněhu.
Petter Solberg: "Je mi trochu líto, že mě nakonec předjel Henning, ale i tak jsem se čtvrtým místem spokojený. Nemohl jsem jet o nic rychleji. Již před startem bylo jasné, že nemůžeme bojovat o první místo a tomu jsme přizpůsobili strategii. Pro nás bylo nejdůležitější získat body a neudělat chybu. Bylo to poslední vystoupení s Imprezou WRC 2006, takže body jsou vítaným bonusem. Byli jsme potěšeni tím, kolik fanoušků se sešlo podél tratí. Opravdu nádhera."
Chris Atkinson: "Byla to pro nás náročná rally. Nebýt chyby v sobotu, tak jsme mohli skončit na bodech. Po Švédsku jsme neměli potřebnou sebedůvěru, nevím čím to bylo. Už se velmi těšíme na Mexickou rally, kde se představíme v Impreze WRC 2007. Myslím, že to bude krok kupředu."
Ředitel továrního týmu Richard Taylor: "Samozřejmě, že bychom byli rádi, kdyby skončil Petter na stupních vítězů. Měli jsme ale za cíl získat v Norsku body a to se nám podařilo. Petter zvolil v neděli špatné pneumatiky a proto již nemohl bojovat s Henningem o třetí pozici. Chrisovi se nejelo dobře a bylo to vidět. Hodně se toho ale naučil, což je důležité pro budoucnost. Celkově jsme spokojení a těšíme na novou Imprezu WRC 2007 do Mexika."

Shrnutí Norské rally 2007

18. února 2007 v 15:35 | správce 2 |  Mistrovství světa
Speciály Ford Focus WRC´06 dokonale vyplnily stupně vítězů premiérové Norské rally. O své druhé vítězství na soutěži v kariéře se na poslední RZ nenechal připravit mladý Mikko Hirvonen, s minimálním odstupem za ním skončila týmová jednička Marcus Grönholm, jenž se díky bodům za druhé místo vyhoupl do čela průběžného pořadí šampionátu jezdců.
"Pro mě toto vítězství znamená víc než to loňské v Austrálii," prohlásil v cíli vítězný Mikko Hirvonen. "Po celou soutěž jsem bojoval s Marcusem a Sebem. Z mého pohledu to byl perfektní víkend. Samozřejmě doufám, že tato soutěž zůstane v seriálu MS, už jen proto, že jsem ji vyhrál."
Hvězdoudne se však bezesporu stal Henning Solberg v oranžovém Focusu WRC týmu Stobart Ford VK. Ve strhujícím závěru dokázal smazat na posledním testu i své několikavteřinové manko způsobené špatným startem do RZ a svého známějšího bratra Pettera se Subaru Impreza WRC pokořil o půl vteřiny, čímž definitivně potvrdil své třetí místo a hattrick vozů Ford.
Drama se podle očekávání odehrávalo také v boji o další pořadí. Za pátým Jarri-Matti Latvalou s dalším Fordem WRC se totiž bojovalo o šestou a osmou příčku, spíše tedy o body do MS jezdců. Souboj Stohla a Galliho nakonec rozhodla Rakušanova chyba, když svou Xsaru WRC pohřbil na dlouhých devět minut do sněhu a v konečném součtu časů se propadl až za první desítku.
Ještě více smůly pak měl Xavier Pons, jenž měl před posledním 44.28 km dlouhým testem minimální náskok 7.4 sekundy před Danielem Carlssonem. Pons nakonec dopadl podobně jako Stohl, když také on přišel o umístění mezi nejlepšími deseti posádkami a skončil až šestnáctý absolutně.
Ze souboje výše zmiňované čtveřice nakonec k potěšení českých příznivců rallysportu nejvíce těžil Jan Kopecký, který si tak nakonec poněkud překvapivě odveze z Norska jeden mistrovský bod za osmé místo. Navíc se společně s Italem Gallim stal jediným jezdcem, který dokázal v elitní desítce narušit hegemonii Seveřanů. Finálovou desítku doplnili Dalsjo na Impreze WRC a mladičký Mikkelsen s Focusem WRC´04.
Mezi juniory se již dojíždělo v relativním klidu. Pro deset bodů si dojel v klidu P-G Andersson na Suzuki Swift S1600 před Patrickem Sandellem na novém Renaultu Clio R3 a týmovým kolegou Urmem Aavou na druhém Swiftu, který tak mohl jen litovat svého pátečního zaváhání, kdy spadl do záchranné sítě SupeRally.
V produkčních vozech se z prvenství radoval po zásluze Flodin s Imprezou WRX před Brynildsenem a Aignerem na Lancerech Evo 9. Milan Liška byl v cíli klasifikován jako 57., Jan Štěpánek soutěž nedokončil, když včera odstoupil kvůli nemoci svého spolujezdce Marka Omelky.

Rally Norsko 2007 živě III.etapa - RZ 18 /44 km/

18. února 2007 v 13:35 | správce 2 |  Aktuálně
Poslední předlouhou RZ Norské rally vyhrál Grönholm, druhý byl Henning Solberg a třetí Petter Solberg.
Jan Kopecký zajel poslední test na 14.místě. Celkově však skočil na bodované osmé místo, když v poslední přenáročné zkoušce udělal chybu Manfred Stohl a problémy postihli doposud osmého Ponse !!
Celkově tedy vyhrál Mikko Hirvonen, druhý skončil Marcus Grönholm, třetí je Henning Solberg, čtvrtý Petter Solberg, pátý Jarri-matti Latvala, šestý nakonec Gigi Galli, když v poslední RZ vyrobil chybu Manfred Stohl a ztratil na špičku přes 10 minut. Sedmý dokončil rally Dani Carlsson a osmý je JAN KOPECKÝ !
Rozhovory v cíli RALLY NORWAY 2007:
LOEB S. / ELENA D. (st. č. 1) "Včera jsem vyrobil nějaké chyby a ztratil moc času. Dneska bylo potřeba dojet a získat bod pro značku. Navíc jsme otestovali několik věcí. Nebyl to nejlepší víkend pro Citroen, ale příště to bude lepší. Nejsem úplně spokojený, musíme ještě zapracovat na nastavení pro tyto podmínky."
SOLBERG H. / MENKERUD C. (st. č. 10) Na startu RZ mu zhasnul motor.
PONS X. / AMIGO X. (st. č. 22) Stojí na RZ.
LINNERUD T. / ENGEN R. (st. č. 27) "Udělal jsem hodiny."
HÀNNINEN J. / MARKKULA M. (st. č. 25) "Byla to těžká rally, ale dobrá zkušenost. Doufám, že v Argentině získáme body do PCWRC."
MIKKELSEN A. / FLÖNE O. (st. č. 17) "Jsem moc rád. Bylo to neuvěřitelné. Teď jsme měli příliš vysokou teplotu motoru, jsem rád, že jsme dojeli."
KOPECKÝ J. / SCHOVÁNEK F. (st. č. 20) "V pátek jsem bohužel vyrobil chybu. Ale byla to dobrá a těžká rally, pro nás spousta zkušeností."
CARLSSON D. / GIRAUDET D. (st. č. 6) "Bojovali jsem o osmou příčku a asi se to povedlo, protože Pons byl mimo trať. Z našeho pohledu to nebyl špatný víkend. Výpadek Stohla mně mrzí."
GALLI G. / BERNACCHINI G. (st. č. 19) "Dostali jsme zprávu, co se stalo na trati a pak jsme trochu zklidnili. Byl to těžký a náročný víkend."
STOHL M. / MINOR I. (st. č. 5) Byl mimo trať přes devět minut, pokračuje.
LATVALA J.-M. / ANTTILA M. (st. č. 9) "Po pátečních problémech šlo už všechno dobře. Jsem strašně spokojený s výsledkem, byla to hodně těžká rally."
SOLBERG H. / MENKERUD C. (st. č. 10) "Nechal jsem na startu tak deset vteřin. Porazil jsem Pettera? Snažil jsem se, jel jsem spíš mimo cestu než po ní. Mám obrovskou radost."
SOLBERG P. / MILLS P. (st. č. 7) "Je to fajn že brácha vyhrál. Mohli jsme ho porazit, kdybychom měli dlouhé hřeby. Udělali jsme co se dalo."
GRÖNHOLM M. / RAUTIAINEN T. (st. č. 3) "Je to dobré, máme dobrou pozici v šampionátu. Vítězství by bylo lepší, ale nešlo to."
HIRVONEN M. / LEHTINEN J. (st. č. 4) "Bylo to dobré, bojovali jsme s Marcusem a Sebem a zvítězili. Byla to pro nás fantastická rally."
ATKINSON Ch. / MACNEALL G. (st. č. 8) "Mikko udělal v posledních letech kus práce zaslouženěn vyhrál. Už se těším do Mexika."
SORDO D. / MARTI M. (st. č. 2) "Bylo to pro mně strašně těžké. Moc to tu klouzalo a se svým výkonem nejsem moc spokojený."
PINOMÄKI K. / NIKKOLA T. (st. č. 48) Stojí na RZ.
WILSON M. / ORR M. (st. č. 16) "Jsem rád, že jsem v cíli, byla to moc těžká soutěž. Škoda včerejších problémů. Těším se, že si odpočinu."

Rally Norsko 2007 živě III.etapa - RZ 17 /1,15 km/

18. února 2007 v 13:20 | správce 2 |  Aktuálně
Předposlení RZ, která se jela jako superspeciálka, vyhrál Loeb. Druhý byl Petter Solberg, třetí Pons.
Kopecký dojel na 28.místě.
Info po RZ17:
BETTEGA A. / SCATTOLIN S. (st. č. 47) Jede na blinkry.
MIKKELSEN A. / FLÖNE O. (st. č. 17) V poslední vracečce mu zhasnul motor, ztratil asi 5 vteřin.
KOPECKÝ J. / SCHOVÁNEK F. (st. č. 20) Zhasnul mu motor na startu RZ, ztráta cca 6 vteřin.
  • Teplota na trati testu 1C, trať je nicméně zmrzlá.

Rally Norsko 2007 živě III.etapa - RZ 16 /27,3 km/

18. února 2007 v 13:15 | správce 2 |  Aktuálně
Šestnáctku vyhrál Henning Solberg, druhý byl Grönholm a třetí Hirvonen.
Jan Kopecký dojel na šestnáctém místě.
Celkově vede Hirvonen, za ním je Grönholm a třetí je Henning Solberg.

Rally Norsko 2007 živě III.etapa - RZ 15 /24 km/

18. února 2007 v 11:58 | správce 2
První zkoušku třetí etapy vyhrál Loeb, který již však neriskuje a snaží se dojet pro nějaké body pro tým. Druhý byl Henning Solberg, který přeskočil v celkovém pořadí bratra Pettera a je na třetím místě. Třetí dojel Kirvonen, který stále vede.
Jan Kopecký dvanáctý, celkově si hlídá desátou pozici.
Info po RZ15:
MÖLDER J. / BECKER K. (st. č. 36) "Líbilo se mi to a neměli jsme žádné problémy. Užili jsme si to."
PINOMÄKI K. / NIKKOLA T. (st. č. 48) "Všechno šlo dobře. Našli jsme optimální nastavení auta, jsme spokojení. Hlavně v klidu dokončit."
SANDELL P. / AXELSSON E. (st. č. 31) "Jedeme v klidu, hlavně se udržet na cestě."
ANDERSSON P.-G. / ANDERSSON J. (st. č. 45) "Podmínky jsou nádherné, zkouška se mi moc líbila. Je to mnohem lepší než včera."
ÖSTBERG M. / UNNERUD O.-K. (st. č. 23) "Auto už funguje a jsme zpět na trati. Ale je těžké najít zpět motivaci. Pokusíme se zase dostat do tempa. Jinak to byl pěkný test."
SORDO D. / MARTI M. (st. č. 2) "V první vracečce mi zhasnul motor. Zkouška je jinak moc pěkná, hlavně její závěr."
WILSON M. / ORR M. (st. č. 16) "Je to jako rozjezd trochu náročné, ale snad to bude na další zkoušce lepší."
ATKINSON Ch. / MACNEALL G. (st. č. 8) "Dnes ráno už je to lepší."
HIRVONEN M. / LEHTINEN J. (st. č. 4) "Chceme vyhrát a získat první místo i pro tým. Je třeba se maximálně koncentrovat a vyvarovat se chyby."
GRÖNHOLM M. / RAUTIAINEN T. (st. č. 3) "Nesleduji splity. Prostě jedu." Na otázku, že má podobný čas jako Hirvonen odpověděl: "Jo, máme stejné auta a jsou podobně namalovaná."
SOLBERG P. / MILLS P. (st. č. 7) "Nemáme dlouhé hřebíky. Chyba. Brácha mě chce porazit, je to na něm."
SOLBERG H. / MENKERUD C. (st. č. 10) "Snažím se jet na maximum, jsem spokojený. Do cíle je hodně daleko a je to snad poprvé, co se tak moc snažím."
LATVALA J.-M. / ANTTILA M. (st. č. 9) "Před námi i za námi je minuta, takže se hlavně soustředím na svůj výkon a na to, abych dojel do cíle."
STOHL M. / MINOR I. (st. č. 5) "Jedeme na malých hřebících, delší by byly možná lepší."
GALLI G. / BERNACCHINI G. (st. č. 19) "S každou RZ a časy je to jako na houpačce - nahoru a dolů. Ale užívám si to."
PONS X. / AMIGO X. (st. č. 22) "Snažím se jet na maximum, mám dobrý pocit. Vše funguje dobře."
CARLSSON D. / GIRAUDET D. (st. č. 6) "Dneska to bylo fantastické, nádherná zkouška. Začátek byl těžký, úzká pasáž mezi bariérami, ale líbilo se mi to."
KOPECKÝ J. / SCHOVÁNEK F. (st. č. 20) "Povrch je umrzlý, oproti včerejšku je to mnohem lepší. Máme ale asi nějaký problém s motorem, nejede na plný výkon."
HÀNNINEN J. / MARKKULA M. (st. č. 25) "Možná jsem přehnal své nasazení po jednom z pomalejších horizontů jsem skončil mimo trať."
DALSJØ R. / LØVHØIDEN J.-O. (st. č. 26) "Je to mnohem lepší než včera, auto konečně sedí na cestě. Celkem se nám to povedlo."
MIKKELSEN A. / FLÖNE O. (st. č. 17) "Na trati je hodně sněhových bariér. Je to pro mě docela těžké."
LOEB S. / ELENA D. (st. č. 1) "Podmínky na trati jsou mnohem lepší než včera. Chtěl bych získat nějaké body pro tým. Provedli jsme pár změn v nastavení auta a dál pojedeme i v rámci testování."
  • V Hamaru je dnes ráno -1C, na RZ16 aktuálně -3.5C a vysvitlo slunce.

Rally Norsko 2007 živě II.etapa - RZ 14 /1,15 km/

17. února 2007 v 18:31 | správce 2 |  Aktuálně
Závěrečnou superspeciálku II.etapy vyhrál Marcus Grönholm. Celkové vedení si však bedlivě hlídá Mikko Hirvonen.
Jan Kopecký je po druhé etapě na pěkném desátém místě.
Sebastien Loeb se po dvou chybách propadl na průběžné 18.místo.
Info po RZ14:
LATVALA J.-M. / ANTTILA M. (st. č. 9) V poslední vracečce se zasekl a zhasl mu motor.
HÀNNINEN J. / MARKKULA M. (st. č. 25) Zasekl se v poslední zatáčce, ztratil několik vteřin.

Rally Norsko 2007 živě II.etapa - RZ 13 /27,3 km/

17. února 2007 v 14:49 | správce 2 |  Aktuálně
Předposlední test druhé etapy vyhrál Marcus Grönholm, jen tři desetiny vteřiny za ním dojel Mikko Hirvonen. Třetí byl Hennig Solberg.
Sebastien Loeb riskuje až příliš, dělá chybu za chybou. Zůstal opět ve sněhové bariéře a ztratil na špičku pole více jak devět minut!
Jan Kopecký dojel pátý ! Celkově je už desátý !!!
Celkově vede Hirvonen, druhý je Grönholm (+21s), třetí Petter Solberg (+3,5 min na Marcuse), čtvrtý Henning Solberg (9,3s na Pettera) a pátý je Jarri-Matti Latvala.
Info po RZ13:
SOLBERG P. / MILLS P. (st. č. 7) "Je to pro mně těžké, auto se nedá ovládat. Ztrácím moc času. Nevím v čem je problém, musíme se na to v servisu podívat."
LOEB S. / ELENA D. (st. č. 1) Stál na pátém kilometru RZ, pokračuje.
GARDEMEISTER T. / HONKANEN J. (st. č. 21) "Bylo to hodně nevyzpytatelné. Místy byla hodně hustá mlha."
GALLI G. / BERNACCHINI G. (st. č. 19) "Vůbec nic jsem neviděl, najel jsem do pomalé vracečky a skončil jsem v závěji. Byla to moje chyba, ale vůbec nevím, jak se to stalo."
SOLBERG H. / MENKERUD C. (st. č. 10) "Snažím se jet co nejrychleji. Zkusím porazit bráchu, ale uvidíme. Dělám co můžu."
STOHL M. / MINOR I. (st. č. 5) "Uprostřed testu jsme měli trochu problém s koncentrací, ale jinak to šlo."
ATKINSON Ch. / MACNEALL G. (st. č. 8) "Auto nejede na plný výkon. Navíc jedu poprvé v životě v takových podmínkách, takže nedokážu držet krok s ostatními."
HÄNNINEN J. / MARKKULA M. (st. č. 25) "Přehnal jsem to. Přestřelil jsem odbočku a skončil mimo trať. Byla to velice hloupá chyba."
LATVALA J.-M. / ANTTILA M. (st. č. 9) "Rychleji jet nedokážu, v těchto podmínkách je to strašně těžké. Jsem rád, že dokážu udržet auto na trati."
CARLSSON D. / GIRAUDET D. (st. č. 6) "Bylo to strašně těžké, hlavně v závěru, kdy jsme byli druzí na trati. Moc těžké. Nejsem moc spokojený se svým výkonem."
MIKKELSEN A. / FLÖNE O. (st. č. 17) "Bylo to hodně těžké, ztráceli jsme tím, že jsme museli prohrnovat mokrý sníh a neměli jsme správnou trakci."
GRÖNHOLM M. / RAUTIAINEN T. (st. č. 3) "Netrefil jsem jednu odbočku a musel se otáčet. Ztratil jsem dost času."
HIRVONEN M. / LEHTINEN J. (st. č. 4) "Marcus je blízko, tak musíme pořád závodit. Bylo to těžké, hlavně kvůli mlze. Ztratili jsme pár vteřin předjížděním Sébastiena Loeba."
PONS X. / AMIGO X. (st. č. 22) "Šlo to, ale podmínky jsou moc těžké. Přejel jsem jednu odbočku."
LOEB S. / ELENA D. (st. č. 1) "Na jedné z odboček jsem šel z cesty a zůstal ve sněhu. Zkoušel jsem zabrat, protože jsme mohli dosáhnout na osmé místo."
DALSJØ R. / LØVHØIDEN J.-O. (st. č. 26) "Máme nějaký problém s převodovkou a dost zlá byla i ta mlha."

Rally Norsko 2007 živě II.etapa - RZ 12 /6 km/

17. února 2007 v 14:39 | správce 2 |  Aktuálně
Dvanáctou RZ si připsal Marcus Grönholm, druhý byl Hirvonen, třetí Petter Solberg.
Celou trať zahalila mlha.
Sebastien Loeb zapadl do sněhové závěje, kde zrovna nebyli fanoušci a ztratil mnoho času - na špičku přes 8 minut.
Jan Kopecký zajel osmý čas a celkově je pořád dvanáctý.
Celkově vede Hirvonen, druhý Grönholm, třetí je Petter Solberg.
Info po RZ12:
LOEB S. / ELENA D. (st. č. 1) Přestřelil křižovatku a v menší rychlosti zapadl do sněhové bariéry v místě, kde nebyli diváci. Jeho auto nevykazovalo v cíli zkoušky známky poškození.
  • Na trati celé rychlostní zkoušky je mlha.

Rally Norsko 2007 živě II.etapa - RZ 11 /24,36 km/

17. února 2007 v 14:32 | správce 2 |  Aktuálně
RZ 11 vyhrál opět Mikko Hirvonen před týmovým kolegou Grönholmem. Třetí dojel Loeb.
Jan Kopecký zajel sedmý čas a celkově už je dvanáctý !
Ke změně došlo na pátém místě, kde vystřídal Henning Solberg Gigi Galliho.
Info po RZ11:
PONS X. / AMIGO X. (st. č. 22) "Bylo to strašně těžké, ale jinak jsme neměli problémy. Všude bylo moc sněhu."
HIRVONEN M. / LEHTINEN J. (st. č. 4) "Bylo to moc těžké. Hodně sněhu, místy nebylo nic vidět. Za takových podmínek je to pěkně těžké. Ale čas dobrý, jen tak dál. Zkouška byla moc pěkná, ale i zrádná."
GRÖNHOLM M. / RAUTIAINEN T. (st. č. 3) "Je to dobré, ale jsem zvědavý na Mikkův čas."
LOEB S. / ELENA D. (st. č. 1) "Trefil jsem na začátku RZ jednu z bariér a ucpal přívod vzduchu, takže jsem přišel o výkon motoru."
SOLBERG P. / MILLS P. (st. č. 7) "Neměl jsem absolutně žádnou trakci, auto nereagovalo na brzdy ani na plyn."
GARDEMEISTER T. / HONKANEN J. (st. č. 21) "Bylo to celkem dobré, snažili jsme se jet rychle. Je to velmi hezká zkouška, od bariéry k bariéře. Hodně sněhu."
GALLI G. / BERNACCHINI G. (st. č. 19) "Nebylo to vůbec snadné, spíš hrozné."
SOLBERG H. / MENKERUD C. (st. č. 10) "Jel jsem tak rychle jak to šlo, ale bylo to těžší než ráno. Odráželi jsme se od bariér, snad od každé."
STOHL M. / MINOR I. (st. č. 5) "Strašně sněží. Trochu se nám přehříval motor a ztratili jsme kvůli tomu."
HÀNNINEN J. / MARKKULA M. (st. č. 25) "Bylo to těžké, jen se to klouzalo a klouzalo."
CARLSSON D. / GIRAUDET D. (st. č. 6) "Neuvěřitelně těžká zkouška. Na trati bylo hodně sněhu."
LATVALA J.-M. / ANTTILA M. (st. č. 9) "Nic takového jsem ještě nezažil. Na trati bylo tak 20 cm sněhu. Auto pořád někam klouzalo, ale bylo to úžasné."
  • Teplota je stále okolo nuly, v Hamaru je obleva, v Lillehameru hustě sněží.

Rally Norsko 2007 živě II.etapa - RZ 10 /12,71 km/

17. února 2007 v 12:28 | správce 2 |  Aktuálně
Desátou zkoušku vyhrál Sebastien Loeb, druhý dojel Grönholm a třetí Hirvonen. Wilson končí.
Kopecký zatáhl a zajel pěkný šestý čas - celkově se posunul na 29.místo.
Celkově vede Hirvonen, téměř o 20 vteřin zpět je Grönholm a za ním o další 7,3 vteřiny je Loeb. Čtvrtý je nyní Petter Solberg, pátý Gigi Galli, šestý Henning Solberg, sedmý Jarri-Matti Latvala a osmý je pro tuto chvíli Manfred Stohl.
Info po RZ10:
WILSON M. / ORR M. (st. č. 16) Poškodil podvozek svého Focusu WRC a pro dnešek končí.
GRØNDAL A. / ØSTBYE T.-I. (st. č. 24) "Včera jsme vyměnili převodovku a dnes máme zase problémy, můžu řadit jen první tři stupně."
KOPECKÝ J. / SCHOVÁNEK F. (st. č. 20) "Dneska to hodně klouzalo, hlavně na prvním testu, ale jinak to celkem jde. Trochu jsme změnili nastavení auta."
ÖSTBERG M. / UNNERUD O.-K. (st. č. 23) "Měl jsem štěstí, na jedné z odboček jsem trefil kámen nebo něco." Dojel s poškozeným řízením.
HIRVONEN M. / LEHTINEN J. (st. č. 4) "Do dalších testů nemáme žádnou jinou taktiku, než jet pořád naplno."
GRÖNHOLM M. / RAUTIAINEN T. (st. č. 3) "Byl jsem dnes až moc opatrný."

Rally Norsko 2007 živě II.etapa - RZ 9 /44,28 km/

17. února 2007 v 12:20 | správce 2 |  Aktuálně
Předlouhý první úsek druhé etapy vyhrál Mikko Hirvonen o 5,1 vteřiny před Marcusem Grönholmem. Třetí byl Loeb.
Jan Kopecký nemohil na RZ objet Wilksovo stojící "dvojkolku" a ztartil mnoho času - spadl až na 36.místo.
Info po RZ9:
WILKS G. / PUGH P. (st. č. 28) Pravděpodobně zablokoval trať zkoušky. S největší pravděpodobností jej zastavila porucha motoru.
KOPECKÝ J. / SCHOVÁNEK F. (st. č. 20) "Wilksovo auto zůstalo stát přesně uprostřed cesty a nešlo objet."
GARDEMEISTER T. / HONKANEN J. (st. č. 21) Zůstal viset v závěji. "Přestřelil jsem jednu křižovatku, dostal hodiny a už to bylo."
ATKINSON Ch. / MACNEALL G. (st. č. 8) "Spadli jsme do závěje a nemohli jsme auto vydolovat zpátky na trať." Jeho Impreza WRC měla od vyprošťování ohlé blatníky.
HIRVONEN M. / LEHTINEN J. (st. č. 4) "Byla to šílená erzeta. Čas ale není špatný."
CARLSSON D. / GIRAUDET D. (st. č. 6) "Byla to jedna z nejnáročnějších zkoušek co pamatuji. Včera jsem si nevěřil a tohle mi taky moc nepřidalo."
LOEB S. / ELENA D. (st. č. 1) "Jedu dlouhé hřebíky a myslím, že je to správně. Je těžké udržet auto ve správném směru. Nejsem spokojený s časem."
SOLBERG P. / MILLS P. (st. č. 7) "Vše OK. Musíme se snažit. Loeb je blízko a útočí. Víme, že jede dlouhé hřebíky, takže je na tahu."
SOLBERG H. / MENKERUD C. (st. č. 10) "Nejsem vůbec spokojený s časem."
GALLI G. / BERNACCHINI G. (st. č. 19) "Bylo to moc dlouhé. Snažil jsem se najít kompromis mezi rychlostí a jistotou, ale nemohl jsem se do toho dostat."
HÀNNINEN J. / MARKKULA M. (st. č. 25) "Všude bylo moc sněhu. Jenom to klouzalo a klouzalo. Ve druhé polovině testu mi to přišlo jako kdyby auto řídil někdo jiný."
ØSTBERG M. / UNNERUD O.-K. (st. č. 23) "Bylo to strašné. Na trati leží asi deset centimetrů nového sněhu. Jel jsem pořád bokem, bylo to vzrušující."
SORDO D. / MARTI M. (st. č. 2) Stojí na RZ.
  • Na trati dnešní úvodní zkoušky se teplota pohybuje okolo nuly, vytrvale padá mokrý sníh.

Kopecký po I.ETAPĚ Norské rally 2007

17. února 2007 v 1:33 | správce 2 |  Aktuálně
První etapou vstoupila do historie MS v rallye soutěž v okolí norského města Hamar. Norská rally pořádaná poprvé jako součást světového šampionátu měla v páteční etapě na programu osm rychlostních zkoušek.
Technické tratě byly náročné pro všechny v důsledku tajícího hlubokého sněhu,jenž připravil pro posádky nevyzpytatelný povrch rychlostních testů. Posádka Jan Kopecký - Filip Schovánek s vozem Škoda Fabia WRC zakončila páteční etapu na průběžné dvacáté druhé pozici. Nelichotivou pozici způsobila především výrazná časová ztráta ze třetí rychlostní zkoušky, kdy museli Jan Kopecký se spolujezdcem Filipem Schovánkem zastavit během tohoto rychlostního testu a odstranit sníh, který ucpal přívod vzduchu do motoru, z filtru sání a chladiče kapaliny.
"Páteční etapa se bohužel nevyvíjela podle našich představ. V úvodní rychlostní zkoušce ztrácel motor výkon kvůli nevyhovujícímu změněnému sání motoru. Jan před druhou rychlostní zkouškou dokázal upravit sání tak, aby se minimalizovaly ztráty výkonu motoru."
"Ve třetí rychlostní zkoušce Jan narazil do sněhové bariéry, ale bez výraznější ztráty mohl pokračovat dále, neboť nedošlo k poškození vozu. Bohužel nalepený sníh na přídi vozu nedovoloval přísun vzduchu do motoru a velmi rychle začala stoupat teplota motoru k limitním hodnotám. Jan musel na trati rychlostního testu zastavit a spolu s Filipem očistili sníh z chladiče, neboť by nemohl dokončit rychlostní zkoušku bez poškození motoru. Časová ztráta z této rychlostní zkoušky však činí více jak tři minuty," řekl v cíli páteční etapy vedoucí týmu Josef Kopecký.
"Podmínky na rychlostních zkouškách Norské rally jsou pro nás velmi náročné. Hluboký tající sníh charakteristice našeho vozu výrazně nevyhovuje. Vzhledem ke konstrukci vozu je složitější udržet vůz Škoda Fabia WRC ve vyjetých kolejích v přímém směru. Potýkám se i s problémem neustále se protáčejících kol, kdy nedokážeme přenést sílu motoru přes kola na nezpevněný podklad tak, abychom mohli rychleji odjet ze zatáčky. Ve Švédsku nebyl tento nedostatek tak znatelný, neboť tamní rychlostní testy jsou podstatně rychlejší a plynulejší."
"V sobotní etapě chceme otestovat změny v nastavení vozu. Přál bych si, aby zítra byl podklad rychlostních zkoušek oproti dnešní etapě výrazně tvrdší a neměli jsme problémy s trakcí vozu," řekl v cíli 1. etapy Jan Kopecký.

Rally Norsko 2007 živě I.etapa - RZ 8 /6,75 km/

17. února 2007 v 1:28 | správce 2 |  Aktuálně
Poslední úsek první etapy vyhrál Loeb 2,5 vteřiny před Hirvonenem a 2,9 vteřiny před třetím Grönholmem. Petter Solberg dojel čtvrtý.
Kopecký šestnáctý, celkově poposkočil na 22.místo.
Celkově po I.ETAPĚ vede Mikko Hirvonen s Fordem, druhý je jeho kolega Grönholm (ztrácí 16 vteřin), třetí Loeb - na Marcuse ztrácý jen 1,8 vteřiny. Čtvrtý je Petter Solberg, pátý Gardemeister, šestý Galli, sedmý Henning Solberg, osmý Stohl, devátý Atkinson, desátý Latvala a jedenáctý Carlsson.
Info po I.ETAPĚ:
HIRVONEN M. / LEHTINEN J. (st. č. 4) "Jsem velmi spokojený. Vždyť vedu rally. Sébastien sice v závěru zrychlil, ale v pohodě. Měl jsem špatné pneumatiky."
GRÖNHOLM M. / RAUTIAINEN T. (st. č. 3) "Sébastien mě porazil na všech odpoledních testech a já nevím proč. No nic, zítra je další den."
LOEB S. / ELENA D. (st. č. 1) "Snažil jsem se jet na jistotu, abych neudělal chybu. To se mi podařilo. Uvidíme, jak to půjde zítra, kdy nebudu vyjíždět jako první."
SOLBERG P. / MILLS P. (st. č. 7) "Jelo se mi dobře. I s poškozeným řízením to celkem ušlo. Zítra je další den. Užívám si to."
GARDEMEISTER T. / HONKANEN J. (st. č. 21) "Nebylo to dnes nejlepší, ani nejhorší. Měl jsem několik krizovek. Snad to bude zítra lepší."
GALLI G. / BERNACCHINI G. (st. č. 19) "Nemohu být spokojený úplně, protože jsem se propadl v posledních dvou testech. Udělal jsem moc chyb, včetně hodin."
SOLBERG H. / MENKERUD C. (st. č. 10) "Mám něco se zadním tlumičem. Uniká mi z něj olej."
STOHL M. / MINOR I. (st. č. 5) "Myslel jsem, že mám něco s převodovkou, ale naštěstí tomu tak nebylo. Unikal mi olej, ale v servisu se to vyřešilo."
ATKINSON Ch. / MACNEALL G. (st. č. 8) "Není to nejhorší. Ještě není konec. Těším se ale na novou Imprezu WRC."
LATVALA J.-M. / ANTTILA M. (st. č. 9) "Byl to pro mě dobrý den. Jsem spokojený. Dokázal jsem zajíždět velmi dobré časy."
CARLSSON D. / GIRAUDET D. (st. č. 6) "Jel jsem dnes špatně. Čekám lepší zítřek. Opravdu to bylo ve mně."
SORDO D. / MARTI M. (st. č. 2) "Jsem spokojený. Sice jsem udělal zase malou chybu, ale jsem v cíli první etapy."
PONS X. / AMIGO X. (st. č. 22) "Musím změnit nastavení, ale jinak jsem rád, že jsem v cíli první etapy. To se mi letos ještě nepodařilo."
KOPECKÝ J. / SCHOVÁNEK F. (st. č. 20) "Změnili jsme nastavení vozu, ale byl to špatný krok. Musíme vymyslet něco jiného."

Rally Norsko 2007 živě I.etapa - RZ 7 /21,3 km/

16. února 2007 v 16:28 | správce 2 |  Aktuálně
Předposlední RZ dneška vyhrál Loeb jen 8 desetin vteřiny před J.-M. Latvalou. Třetí Hirvonen.
Celkově vede stále Hirvonen, 15,6 vteřiny je za ním Marcus Grönholm a třetí Loeb už je Marcusovi na dostřel - 4,7 vteřiny.
Toni Gardemeister už přeskočil Galliho a je na páté pozici. Na čtvrtého Pettera Solberga ztrácí 15,2 vteřiny.
Kopecký dojel na 14.místě, celkově mu patří 23.místo.

Rally Norsko 2007 živě I.etapa - RZ 6 /14 km/

16. února 2007 v 16:24 | správce 2 |  Aktuálně
Šestou zkoušku vyhrál Séb Loeb. Druhý dojel Hirvonen a třetí Marcus Grönholm.
Hirvonen tak znovu navýšil svůj náskok na skoro 14 sekund. Naopak Loeb stáhl Marcusův náskok na rovných 10 sekund.
Petter Solberg je na čtvrtém místě a na Loeba ztrácí přes 30 vteřin, což prakticky ve sněžných podmínách neznamená nic tak zásadního.
Kopecký dojel na 16.místě - celkově už je na 22.místě a dále stahuje.
Info v cíli 6.RZ:
KOPECKÝ J. / SCHOVÁNEK F. (st. č. 20) "Nejedu ve správném rytmu. Udělal jsem zase několik chyb."
GALLI G. / BERNACCHINI G. (st. č. 19) "V jednom úseku jsem udělal hodiny. Byla to náročná rychlostní zkouška."
GARDEMEISTER T. / HONKANEN J. (st. č. 21) "Snažím se na to hodně tlačit, ale časy tam nejsou."
SOLBERG P. / MILLS P. (st. č. 7) "Poškodil jsem řízení v jednom úzkém úseku. Uvidíme, jak to bude dále."
SOLBERG H. / MENKERUD C. (st. č. 10) "Mám něco rozbitého vzadu na podvozku."
SORDO D. / MARTI M. (st. č. 2) "Byla to náročná zkouška. Velmi úzká a jelo se hodně pomalu."
HIRVONEN M. / LEHTINEN J. (st. č. 4) "Jsem spokojený. Stále vedu."
GRÖNHOLM M. / RAUTIAINEN T. (st. č. 3) Nechce mluvit s moderátorem.
LOEB S. / ELENA D. (st. č. 1) "V jedné zatáčce mi zhasl motor. Určitě jsem ztratil deset vteřin. Navíc jsem udělal chybu i v poslední zatáčce. Není to dobré."

Rally Norsko 2007 živě I.etapa - RZ 5 /14,64 km/

16. února 2007 v 16:16 | správce 2 |  Aktuálně
Pátý test vyhrál Jarri-Matti Latvala! Druhý byl Loeb, třetí Marcus, který stáhl Mikkův náskok na 10,8 vteřiny.
Kopecký dvacátýtřetí - celkově se nachází na 24.místě.